אגדת השינטו על בריאת העולם

אגדות שינטו על בריאת העולם:
שינטו - הדת של ילידי יפן. היא מערבת את ההערצה לקאמי - שפירוש המילה בעברית היא "אלים", "רוחות הטבע", או "יישויות רוחניות".
בזמן בריאת העולם, הייתה קיימת יישות אחת בשם איזאנאגי. לאחר שהיה בעולם התחתון, השתמש איזאנאגי במים טהורים אל מנת לטהר את עיניו. וכך הוא יצר את אמאטראסו מעיניו השמאלית, את טסוקויומי מעיניו הימנית, ואת סוסאנו, מהאף שלו.
כשסוסאנו, על פי פקודותיו של איזאנאגי התכוון לעזוב את גן העדן, הוא הלך לאמאטראסו כדי להיפרד ממנה. אמאטראסו, בחשדנות, הציע לו אתגר: להפוך חפץ של אחד של השני לבני אדם. אמאטראסו הפכה את חרבו של סוסאנו לשלושה נשים, בזמן שסוסאנו הפך את השרשרת של אמאטראסו לחמישה גברים. בטענה שהגברים הן שלה, בגלל שהפכו לכאלה מהשרשרת שלה, סוסאנו התחיל להשתולל. הוא הרס את שדותיה של אמאטראסו, קילל והרג את אחד המשרתים של אחותו. אמאטראסו, בעצב גדול התחבאה בתוך אמה-נו-יאוואטו, מערה בתוך גן העדן. מה שהוביל להיעלמות של השמש לפרק זמן די ארוך.
לאחר זמן מה, שוכנע אמאטראסו לצאת מן המערה, וסוסאנו נענש וסולק מגן העדן. הוא ירד לארצו של איזומו, שם שהוא פגש זוג זקנים. שבעה משמונת הילדות שלהם נטרפו על ידי נחש בעל שמונה ראשים, יאמאטה-נו-אורוצ'י, והנחש כבר תיכנן להגיע על השמינית והאחרונה, קושינאדה. אחרי שזוג הזקנים הפתיחו כי יחתנו את סוסאנו עם הקושינאדה, הסכים סוסאנו לרצוח את אורוצ'י. על ידי שמונה בקבוקי סאקה (אחד בשביל כל ראש), סוסאנו רצח את החיה כשהיא נרדמה.
מאחד מן הזנבות של יאמאטה-נו-אורוצ'י, סוסאנו הוציא חרב בשם "אמה-נו-מוראקומו-נו-טסורוגי" (תרגום חופשי: חרב האיסוף של ענני גן העדן), שבהמשך התגלתה כקוסאנאגי-נו-טסורוגי. את החרב סוסאנו נתן לאמאטראסו בתור מתנת פיוס, שמאוחר יותר ניתנה לצאצא שלה, נינגי. יחד עם החרב, ניתנו לו גם היאטה-נו-קאגאמי (מראה) ומאגאטאמה (אבני חן קדושות) בתור הוכחה שהוא יצור שמימי עם התייחסות רצינית לצדק.

קו הדמיון בין האלים האגדיים לבין איטאצ'י:
סוסאנו'או - אחת מטכניקות המאנגאקיו שארינגאן של איטאצ'י. בזמן שאיטאצ'י נלחם בסאסקה, זומן לשדה הקרב ההידרה של אורוצ'ימארו. ההידרה מסמלת את את יאמאטה-נו-אורוצ'י. כשהסוסאנו, על ידי חרבו, הטוטסוקה, הכניס את אורוצ'ימארו יחד עם ההידרה לשינה עמוקה ונצחית בתוך גנג'וטסו, זאת הייתה אותה דרך הנצחון של הסוסאנו על יאמאטה-נו-אורוצ'י, כשסוסאנו הכניס את אורוצ'י לתוך שינה עמוקה על ידי שמונת בקבוקי הסאקה והרג אותו כשהוא ישן. בנוסף לכך, חוץ מחרב הטוטסוקה, לסוסאנו ישנו גם מגן בשם "מראת יאטה" (Yata no Kagami), מגן המחזיר כל מתקפה למקור ההתקפה. מראה בעלת שם דומה ניתנה לצאצאה של אמאטראסו, נינגי. 

טסוקויומי - אחת מטכניקות המאנגאקיו של איטאצ'י. גנג'וטסו קטלני שמכניס את הקורבן לעולם של אלימות קשה עם ירח אדום. ככל הנראה, הירח האדום מסמל את טסוקויומי, שהוא אל הירח. והאלימות הרבה והקשה מסמלת את אלימותו של טסוקויומי כאשר הוא רצח את אלת האוכל, אוקה מושי.

אמאטראסו - אחת מטכניקות המאנגאקיו של איטאצ'י. האש השחורה ששורפת הכל. ככל הנראה, האש החמה מסמלת את אלת השמש, אמאטראסו.