אגדת ג'יראייה האמיץ

אגדת ג'יראיה האמיץ:
ג'יראייה, שפירוש השם הוא "ברק צעיר", היה צאצא של שבט חזק מאוד מארץ קיושו. כשעברה המשפחה זמנים קשים ג'יראייה הלך למדינת אצ'יגו, הפך להיות שודד ים ונהיה הקפטן של חבורת שודדים אמיצים מאוד. הוא למד את קסמי הקרפדות מאדם שהתגורר בהר מיוקו, שבתקופה ההיא קראו להר אצ'יגו פוג'י. ג'יראייה לא הצליח לגבור על יריבו השנוא, סאראשינה, אדם מבוגר שהיה אחראי להרס משפחתו של ג'יראייה.
ג'יראייה התאהב והתחתן עם טסונאדה, אישה יפה וצעירה שהייתה מיומנת בקסמי חלזונות. בשלב מאוחר יותר, אחד מהתלמידים של ג'יראייה, יאשאגורו, למד את קסמי הנחש ונהיה מיומן בקסמים אלו. קרא לעצמו אורוצ'ימארו (אורוצ'י - נחש מפלצתי אגדי), ותקף את ג'יראייה. ביחד עם אישתו, ג'יראייה נלחם בקוסם, אבל הוא ואישתו זוהמו על ידיי ארס הנחש, ונפלו חסרי הכרה. למרבה המזל תלמידים של ג'יראייה, שהוא הציל פעם, הגיעו כדי להשיב לו טובה והצילו אותם. בנקודה הזאת, ללא שום מסקנה, הסיפור נגמר בפיתאומיות. 

קסמי קרפדה, נחש, ציפור, עכביש, וחילזון היו הסוגים העקריים של הקסמים שלומדו אצל טאמוטאגורים ביפן העתיקה. הקסמים היו אמורים להיות מנוגדים אחד לשני (הציפור אוכלת את הנחש שאוכל את הקרפדה שאוכלת את העכביש שאוכל את החילזון), אבל בסיפור הזה חלקם מצאו דרך לאהבה.

ההקשר של אגדת ג'יראיה האמיץ אל הדמות ג'יראיה:
כאן ניתן לראות קשר מאוד חזק בין הסדרה למיתולוגיה. דבר ראשון, הדמויות שהשתתפו בסיפור הן זהות לחלוטין לדמויות שנראו בסדרה (ג'יראיה, טסונדה, אורוצ'ימארו), וגם יכולותיהם זהים מאוד (קסם קרפדות, חלזונות ונחשים). שם ההר, שעליו ג'יראיה למד את קסם הקרפדות מאוד דומה לשם ההר שעליו ג'יראייה מהסדרה למד את טכניקות הקרפדות (מיוקו ומיובוקו). לאחר הקרב של ג'יראיה וטסונדה נגד אורוצ'ימארו (שדרך אגב גם כן קרה בסדרה), נפצעו קשה וניצלו על ידי התלמידים שג'יראיה הציל פעם. במנגה נראה כי ג'יראיה הציל שלושה ילדים והפך אותם לנינג'ות, אלה הם יאהיקו, קונאן ונאגאטו. אבל לפי הסדרה, נראה שהם ההיפך, לא הצילו אותו, אלא הרגו אותו.