רוקודו

אגדת ששת הדרכים:
שש הדרכים - "שש דרכים" (Rokudo) של הקיום, נקראות גם "שש הממלכות" (Rokusho) של גלגול הנשמות. לפי המחשבה הבודהיסטית, כל היצורים החיים נתפסו במעגל הנצחי של הלידה והמוות. כל פעם, היצור נולד לתוך דרך חדשה לפי מעשיו מה"חיים הקודמים". אפשר לברוח מהמעגל רק על ידי הארה.

לפני שהבודהיזם הגיע ליפן, ברהמין (כוהן דת ההינדו בהודו) שלט באמונה והמנהגים ביפן. מושג חשוב אחד היה "גלגול נשמות". זה אומר שכל היצורים החיים מתים ונולדים שוב. כשהבודהיזם הופיע ביפן, זה הדגיש את האמונה בגלגול הנשמות, גלגול הנשמות משחק תפקיד חשוב בפילוסופיה הבודהיסטית. המושג המודרני של הגורל הבודהיסטי הוא גם תוצר לוואי של אמונת ההינדו העתיקה בגלגול נשמות.

לפי האמונה הבודהיסטית, כל היצורים החיים נולדים לאחת משש הדרכים של הקיום. כולם נתפסים במלכודת ה"טבעת של החיים", כך האנשים קוראים לזה. כל האנשים שנמצאים בתוך שש הדרכים האלה נידונים למוות ואז הולדה מחדש, בתוך המעגל האין סופי הזה- אלא אם כן, הם ישתחררו בכך שיגיעו להארה רוחנית. הלאה, במוות, כל היצורים נולדים מחדש ומושבצים לממלכה נמוכה או גבוה יותר- תלוי במעשיהם, כשהם היו עוד חיים. זה גורר את המושגים של קארמה (גלגול נשמות) והגמול הקארמי. הדרכים הכי נמוכות נקראות שלוש הדרכים הרעות, או שלושת המצבים הרעים. כל שש הדרכים וההסברים עליהן תראו למטה:

1.דרך הקיום בגיהנום- ג'יגוקודו (Jigokudō)
הדרך הגרועה והנמוכה ביותר מכל השאר, המונעת על ידי סבל ומאופיינת באגרסיביות.

2.דרך הרוחות הרעבות- גאקידו (Gakidō)
הדרך של הרוחות הרעבות, מאופיינת בתשוקה חזקה ורעב נצחי.

3.דרך עולם החיות- צ'יקושודו (Chikushōdō)
דרך החיות והבקר, מאופיינת בטיפשות ועבדות.

4.דרך האלים הכועסים- אסוראדו (Ashuradō)
דרך הזעם, הקנאה והמלחמה הלא נפסקת. אסורה (אשורה)- חצי אלים, יצורים חצי-קדושים; הם חזקים, אכזריים, וחמומי-מוח ;כמו בני אדם, הם חלקית טובים וחלקית מרושעים.

5.דרך בני האדם- נינדו (Nindō)
ממלכת האדם; יצורים שמורכבים משני הסוגים - טוב ורע. הם מסוגלים להגיע להארה, אבל בכל זאת רובם מסונוורים ועסוקים מדי בצרכיהם.

6.דרך היצורים השמיימיים- טנדו (Tendō)
ממלכת יצורי השמיים מלאה בהנאה. הדבה מחזיקה בכוחות אלוהיים; שולטת מעט בממלכה האסטרונומית (החלל החיצון) ורוב חיים מבלה בעונג ואושר. הם חיים עד גילאים אין סופיים, אבל אפילו יצורים ממלכת דבה שייכים לגלגל הנשמות. עם כוחותם, הם עיוורים לעולם הסבל, וזה ממלא אותם בגאווה- במצב כזה הדבה מזדקנים ואפילו מתים. חלק אומרים, שבגלל שההנאה שלהם כל כך גדולה, זה גם הסבל שלהם.

ההקשר של אגדת ששת הדרכים לפיין:
דבר ראשון, השם הכולל של כל ששת הדרכים הוא רוקודו. זה מאוד מזכיר את השם של האדם הראשון שהשיג את הרינ'גאן - ריקודו, מקים עולם השינובי וממציא הנינג'וטסו.
דבר שני והבולט ביותר - ישנן בסך הכל שש דרכים. זה בדיוק אותו מספר הגופות שיש לפיין. בנוסף לכך, השמות של כל אחד משש הגופות זהים לשמות של כל הממלכות.

גוף ראשון - ממלכת הגיהנום
יכולתו היא זימון יאמה (Yama), או בשמו היפני - אנמה (Enma), שליט המתים, על מנת שישפוט את אויביו.גוף שני - ממלכת הרוחות הרעבות
הקשר של הגוף השני לממלכה הוא ברור ביותר. היכולת המיוחדת של הגוף הזה הוא לשאוב כל ג'וטסו שנשלח לעברו. ונראה כאילו הוא יכול לשאוב את הג'וטסוים בלי סוף. היכולות האלה מאוד דומות לאופי של ממלכת הרוחות הרעבות, אשר היצורים בה אוכלים כל דבר, ולעולם לא שבעים. בנוסף לכך, הגוף עצמו הוא גוף שמן, דבר נוסף שמקשר אותו אל ממלכת הרוחות הרעבות.גוף שלישי - ממלכת החיות
גם ההקשר של הגוף הזה לממלכה די ברור ונראה לעין. בעיקר, הקשר נובע מיכולת המפתח של הגוף - זימון חיות. זה הקשר היחידי שהתגלה עד עכשיו בין הגוף לבין ממלכת החיות.גוף רביעי - ממלכת אסורה
לגוף זה ישנן יכולות הרסניות, אשר גורמות לנזק ענקי. יכולות אלה הן יכולות של חצי-אל, ומכאן, נובע הקשר של הגוף לממלכת האלים הכועסים, בה ישנם יצורים שהם אלים למחצה.גוף חמישי - ממלכת האדם
לגוף ישנן יכולות די מדהימות, אך לא מדהימות מספיק בכדי להיחשב על טבעיות. גוף זה לא עובר בהרבה את היכולות של ג'ונין ממוצע בכפר העלה- והג'ונינים הם בני אדם. זה הדבר שמקשר את הגוף אל ממלכת האדם.גוף שישי - ממלכת האל
הגוף הראשי. בעל יכולות על טבעיות שאי אפשר אפילו לדמיין. הגוף מסוגל לשלוט בגשם ובשדה מגנטי של הסביבה. יכולות אלה הן יכולות רחוקות מאוד מהממוצע, ומתקרבות ליכולות של אל, מה שיוצר קשר חזק בין הגוף הזה לבין ממלכת היצורים השמיימיים.