מאסאשי קישימוטו

מאסאשי קישימוטו - האיש מאחורי הצללים

נולד באוקיאמה ביפן בשנת 1974 בוגר מאחיו התאום, מאסאשי קישימוטו נחשב כיום כאחד המנגקה (צייר מנגה) הכי טובים בהסטוריה עקב הסדרה הנערצת והפופולארית שלו שרצה בשנים האחרונות - נארוטו. נארוטו נהייתה במהירות לאחת הסדרות הכי פופולריות, ומכירות חוברות המנגה שלה הן הכי גבוהות בכל הזמנים, שנקראות ע'י מיליונים של אנשים ברחבי העולם בכל שבוע.

כשמאסאשי קישימוטו היה עוד בגן, הוא היה מעריץ וצופה קבוע של סדרת הטלוויזיה "דורימון", כל החברים שלו באותה תקופה העריצו גם הם את הסדרה, וכולם היו מציירים תמונות של הדמויות מהסדרה. קישימוטו היה תמיד פרפקציוניסט, ותמיד מצא את הטעויות בציורים של אחרים והראה להם את הדרך הנכונה לצייר את זה. "עכשיו כשאני חושב על זה, אני בטוח הייתי ילד מעצבן!" אומר קישימוטו.

בימי בית הספר היסודי, היה אפשר לומר שמאסאשי קישימוטו היה אובססיבי בציור (ואנחנו שמחים שהוא ככה ^_^), במהלך השיעורים הוא היה ממלא את המחברות שלו עם ציורים, וגם אפילו בזמן שהיה משחק מחבואים הוא היה מצייר בזמן שהתחבא וחיכה שימצאו אותו. דורימון הייתה סדרת האנימה שהכי אהב, עד שיום אחד הוא ראה תוכנית מדהימה בטלוויזיה, מובייל סוט' גאנדאם (Moblile Suit Gundam), מרגע זה, כל זמן הציור שלו היה מוקדש לציור דמויות מהאנימה הזאת.

לאחר תקופה שבה צייר קישימוטו את הדמויות מהסדרה, הוא מצא שוב אנימה חדשה, היצירה המפורסמת של אקירה טוריאמה: דר. סלאמפ (Dr. Slump). מאסאשי קישימוטו לא האמין כמה הציורים היו "סופר דופר טובים" והוא החל לצייר את הדמויות מהסדרה, ואפילו שלח ציור צבוע של הדמות אראלה-צ'אן (Arale-chan) לתחרות ציורים.

בימי בית הספר היסודי המאוחרים, היצירה הכי מפורסמת של אקירה טוריאמה - דרגון בול, נהייתה אנימה ובשביל קישימוטו עניין זה עורר עניין חדש במנגה. לקראת סוף תקופת בית הספר היסודי, נהיה מאסאשי קישימוטו מעריץ גדול מאוד של דראגון בול, הוא נהיה אובססיבי בקשר לאקירה טוריאמה "הוא היה כמו אל בשבילי, ציירתי באופן קבוע דמויות שהופיעו בדרגון בול.". בשלב זה בחייו קישימוטו לא קיבל דמי כיס כדי לקנות את החוברות של דרגון בול שעלו 190 ין (כסף יפני), ונאלץ להסתמך על חבר שלו שיראה לו חוברות שיעזרו לו לתקן את ציורי הדרגון בול שלו.

זה היה שלב בחייו של מאסאשי קישימוטו שהוא החליט שהוא לא מתחרט עכשיו (והרבה ממעריציו מודים לו על כך). הוא החל לחשוב לעצמו ש"מנגה היא דבר נפלא" והוא רצה להפוך להיות מנגקה מפורסם כמו אקירה טוריאמה. קישימוטו יצר את המנגה הראשונה שלו שקרא לה "היאטארי-קון" (Hiatari-kun), סיפור שמתרחש סביב "ילד נינג'ה אפל".

עדיין בבית הספר היסודי, קישימוטו עדיין היה אובססיבי בקשר לאקירה טוריאמה וביזבז שעות מזמנו הפנוי כדי לעשות את הציורים שלו דומים בדיוק לציורים של אקירה טוריאמה. באותה תקופה הוא ראה משחק שאקירה טוריאמה עזר להפיץ שנקרא "דרגון קווסט". הציורים היו מדהימים, אבל לרוע המזל של מאסאשי קישימוטו, לא היה לו פאמיקון (קונסולה ישנה של נינטנדו), שלכל ילד אחר בכיתה שלו היה אחת כזאת. הוא לא יכל לבקש מהוריו פאמיקון, כל פעם שאבא שלו שמע את המילה "משחק וידאו" הוא אמר לקישימוטו ללכת ללמוד. אחיו התאום הציע תוכנית להשיג פאמיקון ממישהו אחר, אבל הסיכוי שמישהו היה משאיל משהו ששווה 10,000 ין לא ממש קיים. לבסוף הם הצליחו להשיג את זה, ומאסאשי קישימוטו החל לראות את החבר שהשאיל להם את זה בתור אליל.

לאחר שהתחנן לאבא שלו שוב ושוב, מאסאשי קישימוטו קיבל סוף סוף את "דרגון קווסט" המשחק הראשון שהוא קיבל, והפעם הראשונה בה הוא שיחק במשחק תפקידים. אבא שלו שהיה כל כך נגד משחקי וידאו התחיל לשחק גם הוא בדרגון קווסט.

בתקופת חטיבת הביניים, קישימוטו התחיל להתמקד בדברים אחרים חוץ מציור. כדור בסיס הפך להיות חלק גדול מחייו, וגם הוא היה צריך להשקיע יותר זמן בבית הספר (שיעורים, מבחנים..), שזה אומר שיש לו מעט זמן או בכלל אין לציור. הוא שאל את עצמו אם הוא "מבוגר מדיי כדי לצייר", בנקודה זו בחייו קרה מקרה לא יאומן. כשהוא הלך הבייתה מבית הספר הוא ראה בדרך פוסטר של סרט, אחד הציורים הטובים ביותר שראה אי פעם, איך בן אדם יכול לצייר כל כך טוב? הציור היה של הסרט "אקירה" (Akira) של קאטסושירו אוטומו
(Katsushiro ootomo). הציור הזה חידש את הלהבה והדחף של קישימוטו לצייר, ומהיום ההוא הוא המשיך לצייר ללא הפסקה בתקווה להגיע יום אחד לרמת הציור של התמונה הזו.

אחריי שהוא למד לצייר דמויות מהסרט "אקירה", ציוריו עברו שינוי גדול. הוא בזבז שעות על ללמוד ולנסות להבין את הסגנון של אוטומו, אבל ללא הצלחה. הוא גילה שהציור הזה היה מיוחד, ושום דבר אחר לא היה נראה בדיוק כמו זה. הוא הבין שזה יהיה בלתי ניתן להעתקה, כמעט כמו להעתיק DNA של בן אדם. הוא לא הצליח להבין מה היה כל כך מדהים בציורים של אוטומו וטוריאמה, אבל היו כמה דברים שהוא הצליח להבין. האפקטים, העיצובים, כל פרט קטן היה מושלם ושונה מהציורים של האומנים האחרים. קישימוטו התחיל לחשוב לעצמו שתמונה מושכת היא תמונה מקורית, ללמוד איך להעתיק מאומנים אחרים היה חסר תועלת.

קישימוטו התחיל לנסות ליצור סגנון משל עצמו, אבל הוא מצא את עצמו בכל פעם מעתיק סגנון של מישהו אחר במידה כלשהי, למצוא או ליצור סגנון ציור מקורי זה דבר קשה וכמעט בלתי אפשרי. עם האמונה הזאת, והמחשבה שהסגנון של אוטומו בלתי מנוצח, קישימוטו התחיל לנסות לעשות את הציורים שלו שיראו בדיוק כמו של אוטומו. כשהוא הגיע לשנה האחרונה בחטיבת הביניים, הוא קנה את כל החומרים שקשורים לאקירה ובזבז שעות על הנסיון לצייר את התמונות בדיוק כמו של אוטומו.

כשהגיע לכיתה יב', קישימוטו יצר את המנגה בת 31 העמודים הראשונה שלו, הוא לא יכול לדעת אם היא הייתה טובה או לא, אז הוא הראה אותה לאחיו. "זה מצויין לא?!!" הוא שאל. אבל התשובה שקיבל הייתה "זה מסריח!!", הוא לא סמך על המילה של אחיו, אז הוא הלך לשאול את אבא שלו, וקיבל את אותה התגובה. בהתחלה הוא חשב לשלוח את זה לתחרות במגזין כלשהו, אבל אחריי התגובות האלו הוא התעצבן מאוד ואמר שהמנגה הזו תשאר לנצח במגירה בשולחן הציורים שלו.

בתור "אדם פשוט, עיוור וטיפש" קישימוטו לא איבד את החלום שלו שאם הוא רוצה לזכות בתחרות במגזין הוא חייב להמשיך וליצור מנגות. המחשבה שלו אולי הייתה מוזרה בתקופה ההיא, אבל כשמסתכלים על זה עכשיו רואים איזה אימון מצויין זה היה. לאחר כמה פרוייקטים של מנגה נוספים, והרבה פעמים שנאמר לו "זה לא טוב", הוא התחיל לתהות למה המנגות שלו לא טובות? מה עושה את המנגות של אנשים אחרים לטובות?!.

לאחר שהקדיש את כל זמנו כדי לפענח את התשובה לשאלה שלו, מאסאשי קישימוטו סיים את התיכון במקום ה38 מתוך 39 בכיתה, במהירות נהיה לו ברור שעם ציונים כאלה הוא לא יוכל להכנס לשום קולג'. לא טוב במנגה, לא טוב בבית ספר, מה הוא יעשה בחיים? מאסאשי קישימוטו לא התייאש, הוא חזר ישר לצייר מנגה, בהשראה להיות מנגקה מצליח.

היום הכל השתלם למאסאשי קישימוטו, החלום שלו להיות מנגקה מפורסם התגשם, הסיפור שלו על ילד הנינג'ה האפל, נארוטו נהפך לאחת המנגות הכי נמכרות ופופולריות בעולם, ולאחת הסדרות הכי מצליחות ביפן. הוא הראה לנו בברור שהוא יכול לצייר טוב כמו האומנים שהוא מעריץ, ולמרות כל הקשיים, הוא הצליח. מאסאשי קישימוטו הוא השראה אמיתית, מודל לחיקוי אמיתי, וירשם בהסטוריה כאחד מהטובים ביותר.