דרגות ותארים

דרגות הנינג'ה
בעולם השינובי ישנן הרבה דרגות נינג'ה אשר קובעות את העוצמה והידע של אותו הנינג'ה.

סטודנט באקדמיה (Academy Student):
למידה באקדמיית הנינג'ות הוא השלב הראשון בשביל להפוך לנינג'ה. באקדמיה זו מלמדים את הבסיסים של הלחימה והכישורים של השינובי כגון זריקת שירוקנים וקונאים, טכניקות בסיסיות כמו הנגה, קווראימי ובונשין.
בדרך כלל בסיום הלימודים באקדמיה התלמיד חייב לבצע מבחן מסוים על מנת להתקדם בדרגתו לגנין ולהפוך להיות באופן רשמי לשינובי. בכל כפר מבחן זה שונה. בקונוהא, התלמיד חייב לבצע אחת מהטכניקות הבסיסיות שנלמדו באקדמיה כמו למשל בונשין נו ג'וטסו- יצירת כפיל לא מוחשי. לעומת זאת, בקיריגאקורה התנאים להפיכה לנינג'ה קשים יותר, ועל מנת להפוך לשינובי, חובה על התלמיד להלחם קרב של חיים ומוות נגד תלמיד אחר. מקרב זה יוצא בחיים רק תלמיד אחד, והוא הופך לשינובי.
לאחר שהתלמיד עבר את המבחן הסופי, הוא מקבל בנדנה עם בנדנה עם חתיכת ברזל עליה חרוט הסמל של הכפר. בנדנה זו נקראת מגן מצח, והיא מעידה על כך שאותו התלמיד הוא כעת שינובי באופן רשמי, ומסמלת את השתייכותו לכפר. בכפרים מסוימים, הג'ונין אשר בהמשך הופך למדריך של קבוצה של שלושת השינובים החדשים רשאי לערוך מבחן אשר בודק את כוחותם של תלמידיו. במידה והם יכשלו, הג'ונין רשאי לשלוח את התלמידים בחזרה לאקדמיה.גנין (Genin):
גנין היא הדרגה הנמוכה ביותר בין כל דרגות הנינג'ה. השינובי בדרגה זו בדרך כלל פועלים בקבוצות של ארבעה אנשים- שלושה שינובי בדרגת הגנין ושינובי אחד בדרגת הג'ונין או צ'ונין אשר מדריך את הקבוצה. בדרך כלל, הקבוצות מסודרות לפי ההתאמה של היכולות של חברי הקבוצה, כך שיהיה איזון בין חברי הקבוצה. למשל, אבורמה שינו, היוגה הינאטה ואינוזוקה קיבה שולבו לקבוצה אחת בשל היכולות המתקדמת של השלושה בריגול. או למשל אוזומאקי נארוטו, הארונו סאקורה ואוצ'יהא סאסקה שולבו לקבוצה אחת בגלל שלנארוטו היו את הציונים הנמוכים ביותר בכיתה, בעוד שסאקורה וסאסקה היו מצטיינים. פרט זה איזן את קבוצתם. בדרך כלל, בשלישיות האלה נכללים שני בנים ובת אחת, אך זה לא תמיד כך.
השינובי בדרגת הגנין בדרך כלל מבצעים משימות ברמה D. משימות קלות שלא מצריכות יותר מדי כישורים כגון סידור הגינה, איסוף זבל וחיפוש החיה שנאבדה. לפעמים, שינובי בדרגת הגנין מבצעים משימות ברמה C אשר מסוכנות יותר ומצריכות יותר כישורים מאשר משימות ברמה D.
אך נתינת המשימות תלויה יותר בעוצמה וביכולות של השינובי, מאשר בדרגתו. לדוגמא, אוזומאקי נארוטו עדיין גנין, אבל הוא מבצע משימות בדרגה S אשר כוללות בתוכן פושעים חזקים ומסוכנים כמו האקאטסוקי.צ'ונין (Chunin):
צ'ונין זו היא דרגה אשר דורשת אחריות, רצינות וכושר מנהיגות. שינובי בדרגות הצ'ונין כבר לא תלמידים יותר כמו שהיו בדרגתם הקודמת. השינובי הללו הופכים להיות למנהיגים של קבוצות קטנות של שינובי בדרגת הגנין, ואף צ'ונין. חלק מהשינובי בדרגה זו פונים לתפקיד כלשהו כמו מורה באקדמיית הנינג'ות. חשוב לציין כי כאשר השינובי הופך לצ'ונין, הוא נפרד מהקבוצה שלו, בה היה כאשר היה גנין, והופך לשינובי עצמאי.
על מנת להפוך לצ'ונין, על השינובי לעבור מבחנים מיוחדים הנקראים "מבחני הצ'ונין". מבחנים אלה מצריכים עוצמה, ידע וכישרון. אלה שעוברים את שלושת השלבים של המבחנים או מראים כי הם ראוים לדרגה זו הופכים לצ'ונינים. כאשר השינובי הופך לצ'ונין, הוא, לפי בחירתו יכול ללבוש את המדים הרשמיים של אותו הכפר.ג'ונין מיוחד (Tokubetsu Jonin):
ג'ונין מיוחד זו דרגה אליה משתייכים שינובי אשר שולטים בתחום מסוים ברמה של ג'ונין. שינובי אלה מיומנים מאוד בתחום שלהם, ולפעמים משרתים בתור עוזרים לשינובי בדרגת הג'ונין במידה והיכולות והידע שלהם דרושים לביצוע משימה כלשהי.
מורינו איביקי, למשל הוא ראש אגף החקירה בקונוהא בשל היכולת המדהימה שלו להשפיע על הפסיכולוגיה של האדם, מה שהופך אותו לחוקר מצוין. אביסו הוא גם ג'ונין מיוחד אשר מתמחה בלימוד של תלמידים שעדיין לא הפכו לגנינים. מיטאראשי אנקו, גקו האיאטה ושיראנוי גנמה הם גם שינובי בדרגת הג'ונין המיוחד.ג'ונין (Jonin):
ג'ונין זו היא דרגה גבוהה מאוד אשר דורשת מיומנות, כישרון, ידע ועוצמה רבים. שינובי המשתייכים לדרגה זו בדרך כלל שולטים בכל שלושת האומנויות של הנינג'ה (טאיג'וטסו, נינג'וטסו וגנג'וטסו) ושולטים לפחות בשני אלמנטים. שינובי בדרגה זו בדרך כלל מבצעים משימות ברמה A ו-S, משימות קשות ומסוכנות מאוד. חלק מהשינובי בדרגה זו פונים לתחומים שונים כמו למשל הנהגה של קבוצות המורכבות משלושה שינובי בדרגת הגנין.
זה לא ידוע כיצד בדיוק ניתן להפוך לג'ונין, אך ככל הנראה דרגה זו מצריכה כישרון, עוצמה, ידע ונסיון רבים.קאגה (Kage):
קאגה זאת היא דרגה של ראש הכפר של אחד מחמשת הכפרים הנסתרים החזקים ביותר, והוא השינובי החזק ביותר בכפרו. קאגה זו דרגה ייחודית ורק שינובי אחד יכול להשתייך אליה בזמנו. קאגה אחר יכול לעלות לשלטון רק כאשר הקאגה הקודם פרש או מת. הקאגה בדרך כלל מטפל בכל העניינים הפוליטיים והכלכליים של הכפר, והוא זה ששולח שינובי למשימות. הקאגה הוא זה שדואג לביטחון של הכפר, וחובה עליו להגן על הכפר שלו ברגע שהוא נמצא תחת סיכון. חמשת הקאגים הם:
הוקאגה- הקאגה של קונוהאגאקורה.
קאזהקאגה- הקאגה של סונהגאקורה.
מיזוקאגה- הקאגה של קיריגאקורה.
ראיקאגה- הקאגה של קומוגאקורה.
טסוצ'יקאגה- הקאגה של איוואגאוקרה.
בנוסף לכך, ישנם שינובי המנהיגים כפרים שלא משתייכים לחמשת הכפרים הגדולים. כמו למשל אורוצ'ימארו אשר שולט על האוטגאקורה, או פאין ששולט על אמאגאקורה.עבודות הנינג'ה
חלק מהשינובי מחליטים לפנות מהמסלול הכללי של השינובי ולעסוק בתחום אחד עיקרי בו הם טובים או אותו הם מעדיפים.

אנבו (ANBU):
ראשי התיבות של ANBU הם ANsatsu Senjutsu Tokushu BUtai, בתרגום לעברית- גדוד של רציחות וטקטיקות מיוחדות.
החברים בגדוד זה בדרך כלל לובשים מסיכות של חיות בכדי להסתיר את זהותם ולהבדיל את עצמם משינובי אחרים. בנוסף לכך, השינובי מגדוד זה לובשים מגן גוף שחור ואפור. לפעמים, האנבו לובשים על מגן זה גלימה שחורה עם ברדס. הקפטנים של קבוצות האנבו לפעמים לובשים גלימות לבנות. לכל אחד מהאנבו ישנו קעקוע מיוחד על ידם השמאלית (אצל הנשים הקעקוע נמצא על היד הימנית בכדי שיהיה אפשרי להבדיל בין המינים של חברי האנבו). כל האנבו נושאים עימם חרב קצרה הנקראת "נינג'אטו".
האנבו נמצאים תחת פיקוד ישיר של הקאגה. התפקיד שלהם הוא להגן על הכפר במקרים חריגים, לבצע משימות קשות ומסוכנות במיוחד ולהלחם נגד יריבים חזקים באופן קיצוני. בנוסף לכך, חלק מחברי האנבו מבצעים תפקידים חשובים כגון רציחות וחקירות, הדורשות מיומנות מיוחדת. האנבו בדרך כלל שולטים במגוון טכניקות עוצמתיות במיוחד, ובעלי ידע רב על הגוף של האדם. ברגע ששינובי בדרגת האנבו מת, גופו חייב להישמד.
בקונוהאגאקורה הגדוד מחולק לשתי מחלקות: האנבו אשר נמצאים תחת פיקוד ישיר של ההוקאגה, והאנבו אשר מכונים "נה אנבו", בתרגום לעברית- אנבו שורש. אנבו שורש נוצר על ידי דאנזו, ולו יש את השליטה עליהם. השינובי באנבו שורש השתתפו באימונים אשר גרמו להם להיפטר מכל סוג של רגש בכדי שלחברים בגדוד זה לא יהיה שום היסוס בביצוע הפקודות של דאנזו.איריו נין (Medical-Nin):
נינג'ה רופא זו היא דרגה אליה משתייכים שינובי אשר מתמחים ברפואה. דרגה זו מצריכה ידע רב ברפואה ושליטה טובה בצ'אקרה. נינג'ה רופאה מאומנת להתחמק מההתקפות של היריב בגלל שאם הנינג'ה הרופא יפצע, אז לא יהיה מי שירפא את חבריו לקבוצה. נינג'ות רופאות בדרך כלל נשלחות בתור מלווים במשימות קשות ומסוכנות בכדי להעלות את רמת ההישרדות של הקבוצה.
נינג'ות רופאות שולטות בטכניקות רפואה מיוחדות כמו "שוסן נו ג'וטסו"- טכניקה אשר מזרזת את תהליך הריפוי של הפצע. בנוסף לכך, נינג'ות רופאות יכולות להשתמש בטכניקות שלהן בכדי להלחם. דוגמא לכך היא איזמל הצ'אקרה- טכניקה אשר כורתת את השרירים ומחלישה את הגוף.מורה באקדמיית הנינג'ות (Ninja Academy Teacher):
מורה באקדמיית הנינג'ות זו היא דרגה אליה משתייכים שינובי אשר מלמדים באקדמיית הנינג'ות, היכן שלומדים תלמידים אשר מתכוונים להפוך לנינג'ות בעתיד. מטרתם של המורים באקדמיה היא ללמד את התלמידים באקדמיה את בסיסי עולם השינובי כמו לחימה פיזית פשוטה, שימוש בנשק וטכניקות שינובי בסיסיות. המורים באקדמיית הנינג'ות הם אלה שמעבירים את המבחנים להפיכה לגנין, ולפעמים הם גם עוזרים לקאגה לנהל את עניין המשימות בדרגה D ו-C.הבוחן של מבחני הצ'ונין (Chuunin Exam Examiner):
הבוחנים של מחבני הצ'ונין הם אלה שמנהלים את מבחני הצ'ונין ואת ההכנות למבחנים אלה. בדרך כלל ישנם שלושה בוחנים: לכל שלב במחנים יש בוחן אחד.מורה פרטי נעלה (Elite Tutor):
מורה פרטי נעלה זו היא דרגה אליה משתייכים מורים מיוחדים אשר מלמדים באופן פרטי תלמידים מאקדמיית הנינג'ות. שיעורים פרטיים אלה אמורים לקדם יותר את התלמיד ולהוביל אותו לדרך מצליחה של השינובי. לרוב, מורים פרטיים מלמדים תלמידים חשובים כגון קרובים של ההוקאגה.שוטר במשטרה הצבאית של קונוהא (Konoha Military Policeman):
שוטר במשטרה הצבאית של קונוהא זו היא דרגה אליה השתייכו פעם חברי שבט האוצ'יהא. המשטרה הצבאית של קונוהא נוצרה על ידי סנג'ו טוביראמה. התפקיד של החברים במשטרה זו לשמור על השלום והבטחון של הכפר. זה לא ידוע האם משטרה זו עדיין קיימת, למרות ששבט האוצ'יהא כולו הוכחד על ידי אוצ'יהא איטאצ'י.המועצה של הכפר הנסתר (Hidden Village Council):
המועצה של הכפר הנסתר בעלת השפעה חזקה מאוד על הקאגה של הכפר, והיא זו שאחראית על בחירת הצ'ונינים, ג'ונינים וקאגים חדשים בשביל הכפר.צייד נינג'ות (Hunter-nin):
צייד נינג'ות זו היא דרגה אליה משתייכת קבוצה מיוחדת באנבו של קיריגאקורה. התפקיד של ציידי הנינג'ות לצוד שינובי אשר הפקירו את כפרם. כאשר ציידי הנינג'ות תופסים והורכים נינג'ה מפקירה, הם כורתים את ראשה ומביאים אותה לכפר בתור הוכחה להצלחתם. כל שאר חלקי הגוף נשמדים קליל בכדי להסתיר את הסודות של הכפר. על מנת להיות צייד נינג'ות, על השינובי לדעת היטב את אונוטומיית גוף האדם. בשל היכולת של חברי קבוצה זו להשמיד לגמרי את שאריות הגופה, הקבוצה זכתה לכינוי "גדוד הקברן".נינג'ה שליח (Courier ninja):
נינג'ה שליח זו דרגה אליה משתייכים שינובי אשר עובדים בתור שליחים. ההבדל בין שליח רגיל לשליח נינג'ה הוא ששליח נינג'ה מוביל דברים חשובים אשר יכולים להוביל לסכנה של תקיפת שינובי אויבים.דרגות מיוחדות -
נינג'ה מפקירה (Nukenin):
נינג'ה מפקירה זו היא דרגה אליה משתייכים שינובי אשר עזבו את הכפר שלהם והפכו לפושעים. שינובי אלה בדרך כלל נרפדים על ידי הכפר ממנו הם עזבו בעזרת ציידי נינג'ות או שינובי מדרגות אחרות.
בעולם השינובי, ישנו ארגון הנקרא "אקאטסוקי", אליו משתייכים פושעים מסוכנים במיוחד ברמה S.

סאנין (Sannin):
סאנין היא אינה דרגה רשמית, ורק שלושה שינובי: ג'יראיה, אורוצ'ימארו וטסונדה משתייכים לדרגה, או יותר נכון, תואר זה. התואר ניתן לג'יראיה, אורוצ'ימארו וטסונדה בעת הקרב שלהם נגד האנזו, המנהיג לשעבר של אמאגאקורה. שלושת הסאנינים התפרסמו בכל העולם בתור שינובי חזקים ומדהימים ביותר. נכון לעכשיו, רק טסונדה היא היחידה שנשארה בחיים בין שלושת הסאנינים. ג'יראיה נהרג על ידי פאין ואורוצ'ימארו נהרג על ידי סאסקה/איטאצ'י. למרות שבעקבות השילוב של אורוצ'ימארו עם קאבוטו, ישנו סיכוי שאורוצ'ימארו עוד יחזור. כרגע במנגה, לאחר שהביס את קאבוטו, סאסקה נפגש בשנית עם אורוצ'ימארו, שקם לתחייה.